BESTbelt
01.10.2022 - 30.11.2023

Zaļā Josta - vienoti noteikumi atpūtai dabā visās piekrastes teritorijās Latvijā

Projekta mērķi

Pieaugošā popularitāte atpūtai dabā rada arvien lielāku spiedienu uz vidi un bioloģisko daudzveidību. Tā rezultātā notiek darbības, kas pat bez īpaša nodoma rada negatīvu ietekmi uz vidi. Lai risinātu šo izaicinājumu, šajā projektā tiks izstrādāti vienoti noteikumi atpūtai dabā visās piekrastes teritorijās Latvijā. Vienoto noteikumu priekšlikumi tiks balstīti uz apvienotām ieinteresēto pušu interesēm: esošo pašvaldību un dabas aizsardzības noteikumu saskaņošana, vietējo kopienu ekonomiskās un atpūtas intereses, kā arī tūristu intereses. Projekts nodrošinās tīklošanās platformu visām ieinteresētajām pusēm, kur satikties, apspriest izaicinājumus un risinājumus, informēt par savām interesēm un argumentiem un sasniegt kopīgu rezultātu.

Projekta rezultāti

Projekta paredzamie rezultāti:

  • Vienoto noteikumu izstrāde un ieviešana atpūtai dabā piekrastes zonās - "Zaļās jostas" teritorijā Latvijā tiks pasniegti saistošā digitālā formātā un izplatīti visām iesaistītajām pusēm tālākai izmantošanai;
  • Komunikācijas stratēģija ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par noteikumiem, to pieņemšanu un attiecīgu rīcību;
  • Politikas priekšlikumi par vienotu noteikumu ieviešanu, uzrunājot vietējās, novadu pašvaldības un lēmumu pieņēmējus valsts līmenī, to mērķis ir sniegt nacionāla līmeņa atbalstu vietējām pašvaldībām un vietējai sabiedrībai noteikumu ieviešanā un īstenošanā.

Ietekme projekta laikā: Latvijas pašvaldības, kuras atrodas "Zaļās jostas" teritorijā, akceptē vienoto Rīcības kodeksu darbam savās teritorijās.

Taustāma ietekme pēc projekta darbības laika:

  • Latvijas "Zaļās jostas" teritorijā vietējo pašvaldību noteikumos integrēti venotie noteikumi atpūtai dabā;
  • Vienotie noteikumi tiks publiskoti, lai sasniegtu mērķauditoriju – vietējās kopienas, uzņēmējus, teritoriju attīstītājus, apmeklētājus un citus dabas resursu lietotājus;
  • tiek plānota vietējā infrastruktūra, lai līdzsvarotu cilvēku atpūtas, biotopu un sugu aizsardzības vajadzības (piemēram, piekrastes piekļuve, autostāvvietas, atkritumu apsaimniekošana, piknika un kempinga vietas u.c.);
  • mainās sabiedrības uzvedība un apziņa saistībā ar dabu (samazināti atkritumu apjomi publiskās atpūtas vietās, cieņa pret dzīvniekiem, putniem, augiem un to dzīvotnēm).

Par BESTbelt:

Jaunā BESTbelt pilotprojekta uzmanības centrā ir unikālu ainavu aizsardzība visā Eiropā, sniedzot pilnvaras vietējiem uzņēmumiem un ieinteresētajām pusēm. Eiropas Zaļās jostas (EGB) ietvaros BESTbelt nodrošina ne tikai finansējumu saglabāšanas projektiem un ilgtspējīgai attīstībai, bet arī apmācības un ieteikumus projektu vadīšanā. Tāpat BESTbelt iesaista jaunāko Eiropas dabas aizsardzības speciālistu paaudzi, veicinot informācijas apmaiņu un veidojot tīklošanās iespējas.

https://www.europeangreenbelt.org/bestbelt - šeit var atrast vairāk informāciju par BESTbelt.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības projekta BESTbelt finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Latvijas Lauku tūrisma asociācija "Lauku ceļotājs", un tā nekādos apstākļos nav uzskatāma par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.